İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Datacore SANsymphony ile Storage Sanallaştırma ve Hyperconverged Özgürlüğü

Datacore SANsymphony ile Storage Sanallaştırma ve Hyperconverged Özgürlüğü

featured

Son yıllarda teknoloji alanında donanım bağımlılığından kurtulmak ve compute işlemlerini fiziksel donanımdan ayırmak için sanallaştırma (virtualization) teknolojilerini kullanıyoruz ve bu sanallaştırma teknolojilerine bazı isimler veriyoruz: Software Defined Network(SDN) ve Software Defined Storage(SDS) gibi. Software Defined Data Center (SDDC) ise bu ikisini kapsayan büyük başlık olarak düşünülmelidir.

Bugün SDS çözümü olan ,Türkiye’ye bu sene Exclusive Networks ile giriş yapmış 20 yıldan fazladır disk ve storage sanallaştırma üzerine çalışan ve kurucusu Türk olan Datacore Software’in SANsymphony ürününden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle SDS nedir?

Tıpkı hipervizörlerin VM’ler için sunucu donanımını sanallaştırması işlemine benzer şekilde SDS sunucularınız üzerindeki disk kaynaklarını ayrı bir storage var gibi sunabilmesidir. Bu teknoloji ile donanıma bağlı SAN ve NAS mimarilerine göre daha esnek hale gelinir. SDS yazılımları, server işletim sisteminde (OS) veya sanal makineler üzerinde çalışır.

Datacore Software , x86 sunucular üzerine kurulabilen depolama ünitelerinin sunabileceği tüm özellikleri sunabilme yeteneğine sahip SDS ve Hyperconverged yazılım firmasıdır.SDS mimarilerinin öncülerindendir ve kendi patentli teknolojileri ile I/O bottlenecks(darboğaz),performans iyileştirmeleri ve çok basit bir şekilde high availability (yüksek erişebilirlik) sağlar. Sanallaştırma çözümleri ile uyumludur. (VMware ESXi (vSphere), Microsoft Hyper-V, Citrix XenServer, Linux KVM )

Aşağıdaki görsel de Datacore SANsymphony ürününün özelliklerini başlıklar halinde görebilirsiniz.

Bu servisleri şimdi detaylandırmayacağım ama birçoğunu farklı storage markalarından ekstra lisansla veya ekstra yazılımlar ile kullanabiliyorsunuz 😊 Ama Datacore bunların hepsini size ekstra bir maliyet ve ayrı bir yazılıma gerek kalmadan sunmaktadır.

Datacore SANsymphony yazılımının 4 farklı kullanım senaryosu vardır:

Storage Virtualization:

Storage markalarının her biri üzerindeki yazılım ve yönetimi birbirlerinden farklıldır . SANsymphony ile bu farklı yazılımların birbirleri ile konuşmasını ve ortak bir arayüzden yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekir ise Fujitsu Ethernus ile Pure Storage marka cihazlarımızı ortak bir havuzda yönetebilirsiniz.

Farklı bir senaryo daha söylemek istiyorum eski ,desteği bitmiş storage’daki verilerinizi SANsymphony sayesinde sisteminizde bir kesinti olmadan ve sizin manuel müdahaleniz olmadan diğer storage’a veya yeni almış oluğunuz storage’a taşıyabilirsiniz.

Hybrid-Converged:

Storage virtualization yaptığınız ortamınızı , SANsymphony yazılımı ile fiziksel server üzerindeki diskleri sanallaştırarak (Hypercoveraged ) birlikte kullanabilirsiniz.

Coverged (SAN):

SANsymphony yazılımı ile sunucuların üzerindeki diskleri sanallaştırıp storage kaynağı olarak sisteminize dahil edebilirsiniz.

Hyperconverged:

SANsymphony yazılımı ile sunucularınızın üzerindeki diskleri sanallaştırıp aynı sunucu üzerinde sanal makine çalıştırabilirsiniz. Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse tek bir kutuda server,storage ,network çözümü elde edilmiş olur.

Bütün kullanım senaryolarında 2 tane Datacore server’ının olması dikkatinizi çekmiştir. Diğer server yedeklilik için yani bu senaryoların dışında FKM için de alternatif olacaktır.

Özet olarak ;

VMware server tarafı için ne gibi avantajlar getirdi ise Datacore da aynı işlemi storage için yapmaktadır.

Storage ve Server bakım ücretleri karşılaştırıldığında ve aynı diskleri server ve storage ‘ta kullandığınızda fiyat farkları oluştuğu, dünyada sadece 2 disk üreticisinin olduğu ve tüm markaların bu 2 disk üreticisindeki diskleri kullandığı bilindiğine göre storage markalarına bağımlı kalmalı mıyız ? 😉

Datacore SANsymphony çözümü ile ile ilgili daha detaylı bilgiyi Exclusive Networks’ten alabilirsiniz. SANsymphony çözümünü hem appliance hem de software çözümü olarak istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.

Datacore SANsymphony’nin diğer çözümlerle karşılaştırılmasıyla ilgili olarak bağımsız bir değerlendirme kuruluşunun yaptığı araştırmanın linki aşağıda bulabilirsiniz. https://www.whatmatrix.com/comparison/SDS-and-HCI

Bir sonraki yazımda SANsymphony’de yer alan servisler ile ilgili detaylı bilgi vermeyi planlıyorum.

Sağlıcakla Kalın

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kırşehir doğumluyum.Erciyes Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum .2012 Yılında Avea (Türk Telekom) da iş hayatıma başladım.Yaklaşık 3 yıl Voice ve IP telephony alanında çalıştıktan sonra sistem tarafına yatay geçiş yaptım 😀 Ardından Pro-line,Adeo ve bir kamu kurumda sanallaştırma,server,storage ve backup sorumlusu olarak çeşitli görevlerde çalıştım.Şimdilerde ise dünyanın çeşitli ülkelerinde distribütörlük yapan bir firmanın Türkiye ofisinde Datacenter ürünlerine satış öncesi ve satış sonrası destek veriyorum.Benim gelişmem de emeği olan kısaca ufkumu açan bir abimin dediği gibi "Bilgi paylaştıkça büyür".Bu platformdaki amacım sizlere yeni nesil teknolojilerle ilgili bilgi paylaşımında bulunmak.

Yorum Yap