İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Hiper Bütünleşik Mimari ve HPE Simplivity Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Hiper Bütünleşik Mimari ve HPE Simplivity Nedir?


Bu makalemde Hiper Bütünleşik mimarinin genel özellikleri ve HPE Simplivity ‘hakkında genel bir giriş yapacağım.

Genel bir tanım olarak, Hiper Bütünleşik çözümleri, sunucuları, depolama cihazlarını ve belki de bazı ağ bileşenlerini tek bir sistemde birleştiren yapıların genel adıdır.

Hiper Bütünleşik çözümlerini anlamanın kolay bir yolu, cep telefonlarının tüm uygulamalarınızı tek bir cihazda nasıl bir araya getirdiğini düşünmektir. Akıllı telefondan önce GPS, müzik çalarlar, kameralar, video oyunları için ayrı cihazlarımız vardı. (Bu kısmı klasik IT mimari olarak düşünebiliriz)

Yaklaşık 3 yıldır Hiper Bütünleşik çözümler aktif olarak kullanılıyor ve sürekli olarak da geliştirilmekte. Sanallaştırma ve artan iş taleplerinin daha da artması ile birlikte artık IT altyapısında backup, deduplication, WAN optimization gibi özellikleri Hiper Bütünleşik yapılar tarafından karşılanmaya başladı.

 

HPE Simplivity

HPE tarafından satın alınmadan önce tıpkı Vsan ve Nutanix gibi SimpliVity’de hiper bütünleşik çözümü sunabilen  Simplivity OmniCubes olarak pazarlandı ve bu şekilde çeşitli endüstri standardı x86 platformlarında hiper bütünleşik mimari sağladı. 2017 yılında, Hewlett Packard Enterprise, SimpliVity’yi satın aldı.

 

HPE SimpliVity ile  sekiz ila on iki temel veri merkezi özelliğini bir araya getirerek Hiper Bütünleşik mimariye yeni bir bakış açısı ile yaklaşmakta.Simplivity, Data Virtualization platform ile bize ; backup ve data recovery;inline compress; inline deduplucation; WAN optimizasyonu;cloud gateway; Backup Software ve dahasını tek bir cihaz ile sağlamakta ve tüm bu işlevlere tek bir yönetim arayüzü altında erişilebilmektedir.

 

HPE SimpliVity tüm altyapının hypervisor altında birleşmesiyle(Vmware / Hyper-V),her büyüklükteki işletmenin BT ortamını tamamen sanallaşmasına olanak tanır ve kritik uygulamalar için yüksek düzeyde performans sunar.

HPE SimpliVity’in birincil avantajlarından biri yönetimi basitleştirmesidir. Temelde yatan tüm veri hizmetleri kullanıcı için sanallaştırılmıştır, böylece yalnızca birkaç tıklama ile Data Store oluşturur, bir tık ile VM yedekler, klonlar, taşır veya geri yükler. Hatta Simplivity’nin yedekleme özelliğini kullanmanız durumunda 1 TB’lik bir sanal makinenin yedeklemesini veya yerel geri yüklemesini tamamlamanız ortalama olarak bir dakikadan az sürer.

Sonraki makalemde Simplivity modellerinden bahsediyor olacağım.

Görüşmek üzere,

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap