HPE Synergy Kurulumu – Part 2 (Hardware Setup)

hpe_synergy_kurulum_part_2

Merhabalar;

Bir önceki yazımda synergy şasenin hardware seviyesinde nasıl kurulması gerektiği ve donanımı ile ilgili bilgi vermiştim merak edenler bir önceki yazımı okuyabilirler.

Önerilen Yazı
HPE Synergy Kurulumu – Part 1

Şasemiz hardware kurulumu sonrası kuruluma devam etmek için öncelikle şasemize konsol üzerinden bağlanmamız gerekiyor. Bu bağlantı ile ilgili bilgiyi bir önceki makalemde anlatmıştım. Ancak ufakta olsa üzerinde geçelim şasemizin ön kısmında bir ethernet, monitör ve usb girişleri bulunur, isterseniz monitör takarak şasenin konsoluna erişebilir veya ethernet girişine bir kablo takarak kendinize ilgili ip adresini vererek web veya vnc üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Ben burada pratik olması acısından vnc kullanıyorum.

Şasenin üzerinde bulunan portun ip adresi 192.168.10.1 olarak gelmektedir. Kendimize ilgili bloktan ip adresi verilir ve vnc ile bağlantı sağlanır. Vnc ile bağlanmak için vnc yazılımına 192.168.10.1:5900 şeklinde yazmalısınız.

 

Karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsü gelecektir; şasenizde bir arıza yoksa tabiki :)

Konsol baglantısı yaptıktan sonra ilk olarak şaseye bir factory reset yapmanınızı öneririm.

 

Yukarıda yapmış olduğunuz işlem sonrası şase kapanıp açılacaktır ve ayni şekilde vnc ile şaseye bağlanalım ve Connect butonuna basalım.

 Yukarıdaki işlemi (factory reset) yapmadığınız takdirde muhtemelen connect sonrası hata alırsınız. Aşağıda ki görüntüde ki gibi hata ekranı gelecektir. 

 

Connect sonrası karşımıza resimdeki ekran gelecektir.

Bu ekranda Hardware Setup butonuna tıklayalım.

 

 

 

Bu adım sonrası şasemize ait hostname ip bilgileri girmeniz gereken adım gelecektir. Bu alanda dikkat etmeniz gereken konu hostname fqdn olarak girmeniz gerekmektedir. Şasenizde erişim için 3 adet ip adresine ihtiyacınız olacak bunlarda 2 tanesi şase üzerinde bulunan composer ip adresi olacak. 3. Ip ise cluster ip adresi olacaktır. Şaseye vermiş olduğunuz host name bilgisini DNS tarafında A kaydı oluşturmanızı öneririm. (Bu işlemi yapmaz iseniz size warning seviyesinde uyarı verecektir.)

 

 

Apply diyerek yapmış olduğumuz ayarların aktif olmasını sağliyoruz ve biraz burada beklemeye başlıyoruz.

 

Vermiş olduğumuz ip ve host name bilgileri composer’lere tanımlamış oluyoruz bu aşamadan sonra gelen ekranda şasemiz hardware discovery işlemi yapmaya başlar. Bu işlem şasede takılı modullere bağlı olarak 10 veya 15 dk sürecektir. Discover işlemi sonrası Composer içerisinde bulunan Oneview eklenmiş olacaktır.

Not : resimde gözükmekte olan warning şasenin hostname DNS tarafında tanımı olmadıgı için vermekte. Discovery işlemi bittikten sonra Hardware Setup user logoff oluyoruz. Ilk başlamış oldugumuz ekrana düşeriz. 

 

Artık Oneview login olma aşamasına geldik. Oneview login olabilmek için ekran görüntüsünde görünen kutucuk işeretlenir , User ve Şifre ekranı açılır default user ve şifre bilgileri altta yazmaktadır.

User : Administrator

Şifre : admin ( ilk login olunduğunda şifre değişimi yapmanızı sistem isteyecektir şifre değiştirelim ve login olalım)

Login olunduktan sonra ekran görüntüsünde gözükmekte olan dashboard ekranı gelecek kac tane sunucu, kac adet şase ve interconnect modullerin sayısını görebilirsiniz.

Buraya kadar bir önceki yazımı okuyan arkadaşlarım Synergy şaseye ait Hardware kurulumu ve Hardware Setup işlemini görmüş oldular. Buradan sonraki yapılacak işlemler ise sırası ile şunlardır. Bu adımlar bittiğinde şasenizi kullanabilirsiniz.

Gelecek Makalelerim;

  • Gerekiyor ise Oneview Upgrade
  • Şase ve üzerinde bulunan modullerin ve sunucuların FW upgrade
  • Network configurasyon
  • Server Template ve Server Profile

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar. Umarım şaseyi tanımanızda bir yararı olur.

 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version