İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Donanım
 3. HPE Synergy Kurulumu – Part 3 (OneView, Firmware Upgrade)
Trendlerdeki Yazı

HPE Synergy Kurulumu – Part 3 (OneView, Firmware Upgrade)

featured

Merhaba arkadaşlar geldik yazımızın üçünçü bölümüne bu bölümde ise artık configurasyon kısmına giriyoruz neler yapacagız bir bakalım.

 • Oneview Upgrade nasıl yapılır.
 • Ilo ip adresi yapılandırma (Ebipa)
 • Logical Interconnect Group yapılandırma
 • Enclosure Group
 • Firmware Bundle Yüklenmesi
 • Logical Enclosure
Önerilen Yazı
HPE Synergy Kurulumu – Part 1
Önerilen Yazı
HPE Synergy Kurulumu – Part 2 (Hardware Setup)

OneView Upgrade Nasıl Yapılır.

Oneview upgrade yapmak için öncelikle altta adresini verdigim sayfadan uygun olan paketi bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

https://myenterpriselicense.hpe.com/cwp-ui/free-software/synergy_rs_00.00

Sizlere bu tablo ile ilgili bilgi vereyim tabloya baktıgımızda alt alta versiyon bilgileri görünmektedir karşılarında ise uyumlu SPP paketlerini görüyorsunuz, Compuser  oneview versiyonunun support etmiş oldugu SPP versiyonları görünmektedir koyu renkte olan versiyon önerilen versiyondur ve yüklemeniz önerilir. Ilgili resimde kırmızı ile işaretlemiş oldugum versiyon Oneview 5.00.02 bu versiyona uygun ve önerilen SPP ise  2019.12.20200326 versiyonunu indirmelisiniz.

Önemli Not: Synergy için yayınlanan SPP versiyonları sadece synergy şase için yayınlanmaktadır diger HPE sunucularında kullanmayın veya normal sunucular için kullanmış oldugunuz SPP yi ayni şekilde synergy şaselere yüklemeyiniz.

Oneview 5.00.02 yazısının üzerine tıklayalım gelen sayfada indirebileceginiz paketler gelecektir. Oneview upgrade için uzantısı *.BIN olan paketi indirmelisiniz. Resimde gösterdigim şekilde.

Oneview upgrade işlemine artık başlayabiliriz paketlerimizi indirdik ve hazır ettik Oneview login olalalım  Dashboard ekranında sol üst kısımdan Oneview yazısına tıklayın aşşagıya dogru acılan menüden Settings tıklayalım.

Settings tabına geldigimizde şase için yapılacak ayarlar kısmı gelmektedir bu kısmı sizlere ayrıca anlatıyor olacagım. Şimdilik sadece gerekli olan kısımları anlatacagım.

Settings/Appliance kısmını tıklayın.

Gelen ekranda Compuser modullerimize ait FW versiyon bilgilerini göreceksiniz. Appliance tıklayalım Action butonunan tıklayalım aşşagı dogru acılan menüden  Update Appliance butonunan tıkayın.

Acılan menüden Select an update image seçili olarak bırakıyoruz. Browse butonuna basarak Synergy Compuser Oneview için indirmiş oldugumuz update paketini seçerek Open butonuna tıklayın. Resimdede göreceginiz üzere iki adet secenek bulunuyor bunlardan bir tanesi

Upload and install : paketi upload eder ve ardından yüklemeye başlar

Upload Only       : bu secenek ilgili paketi öncelikle kendi üzerine upload eder ancak yükleme işlemine başlamaz sizden bu işlemi başlatmanızı bekler ben kendi kurdugum şaselerde bu secenegi secerek ilerlemeyi tercih ediyorum kontrol bende olsun diyenlerdenim.

Paketi yükledikten sonra Compuser üzerindeki Oneview upgrade işlemine başlayabilirsiniz bu işlem tahmini olarak en az 2,5 saat veya 3 saat sürecektir başında boşuna beklemeyin derim. :))

Synergy 1200 Frame Firmware Upgrade

Oneview upgrade işlemi bitti şimdi gelelim şasemizde takılı bulunan modullerin ve sunucuların FW upgrade işlemine başlayalım.

Synergy şase upgrade öncesinde önemli konfigurasyon adımlarını yapmamız gerekmektedir şaseye bu adımları yapmadan FW upgrade işlemi yapılamamaktadır nedir bu adımlar

 • ILO ip pool tanımlama (Ebipa)
 • Logical İnterconnect Groups
 • Enclosure Group
 • Logical Enclosure

Yukarıda belirtmiş oldugum adımları yaptıktan sonra şaseye FW upgrade işlemini yapabiliriz ve konfigurasyonun %60 i bitmiştir arkadaşlar.

ILO IP Pool “Ebipa” Tanım

Dashboard ekranında Oneview tıklayıp setings kısmına gelelim gelen ekranda Addresses and Identifiers yazısına tıklayın.

Ekranda Sag üst köşedeki Action butonuna basın ve edit butonuna basalım.

Menüde bizden bazı bilgileri istemektedir bu bilgileri resimde gösterildigi şekilde dolduralım.

Ilgili alanları doldurduktan sonra ilo ip pool tanımını yapmak için Add address range butonunan basalım. Eger bir boş blogunuz var ise onu yapalım veya ihtiyacınız kadar ip adrelerini tek tek tanımlamanız gerekmektedir. Aklınıza şu soru geliyor olabilir ip adreslerini biz kendimiz ilgili modullere veremiyormuyuz. Sunuculara manuel verebilirsiniz ancak Interconnect modullere ip adresini elle veremiyorsunuz bu nedenle cok yönetibilir bir yöntem degil bir ip havuzu oluşturup bunun yönetimini bizim adımıza Oneview yapiyor ve daha saglıklı çalışıyor.

IP range tanımladıktan sonra Add butonunan basalım ve başladıgımız ekranda Add butonuna basarak bu adımı tamamlamış olalım.

 

Logical Interconect Groups Oluşturulması

Oneview login oluyoruz Oneview yazısına tıklıyoruz ve menüden Network kısmını acalım ve Logical Interconnect Groups ve Create logical interconnect group tıklayalım.

 1. Name yazıyoruz.
 2. Interconnect type kısmından ilgili module seciyoruz örnekte Virtual Connect 40Gb F8 Module seciyorum bu modul bizim şasemizin dış dünya ile konuşacagı network modülü.

 1. Enclosure count bir şase için default olarak bırakıyoruz.
 2. Interconnect bay set kısmında module takılı oldugu port numrasını seciyoruz.

 1. Modulleri portlarını adreslemek için Select interconnects butonuna basıyoruz.

 

Menüden bay 3 ve bay 6 için takılı bulunan modulleri secelim ve Create butonuna basalım makalemin part 1 inde bay numaraları ile ilgili detaylı bilgi vermiştim merak edenler oradan bakabilirler.

Bu aşamadan sonra network için ilgili Logical Interconnect Group oluşturulmuş oldu. Bir sonraki adımda Fiber Chanel için group oluşturacagız. Aslında adımlar ayni. Bir önceki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

SAN için interconnect group oluşturulurken SNMP için hata verir kapatarak ilerleyebilirsiniz bir snmp tanımı yapacak iseniz doldurup devam edebilirsiniz.

 

Enclosure Groups

Bu adımda ise bu ana kadar yapmış oldugumuz ayarların şaseye uygulanması için ön hazırlık kısmı geliyor.

Oneview yazısına tıklayın ve acılan menüden Servers Tabına tıklayın menüden Enclosure Groups tıklayalım ardından Create enclosure group tıklayalım.

 1. Name bir isim verelim
 2. IPv4 iLO/interconnect configuration Use address pool seçelim.
 3. Add address ranges butonuna basalım.
 4. ILO Pool ayarını yapmıştık ilgili ayarı secelim ve Add butonuna basalım.( eger ip adres blok degil ise ilo için yapılan bütün tanımları secerek havuzu oluşturmuş olursunuz.)

 1. ILO IPv6 için ise manage externally seçelim.
 2. 8.  Sıra geldi daha önceki adamlarda yapmış oldugumuz Logical interconnect group ların secilmesini bu groupları modullerin takılı oldugu bay numaralarını secmelisiniz resimde gösterildigi gibi

 

9 – 10 – 11. Adımları  resimde gösterildigi gibi secerek yapın. Bu adımlarda secmiş oldugunuz bütün tanımları yazımın üst kısımlarında anlatmıştır.

 1. Create butonuna basarak kayıt edelim.

Firmware Bundle Upload İşlemi

Aslında bu işlemi burada anlattıyorum ancak bu işlemi Logical Enclosure oluşturmadan önce yapabilirsiniz.

Oneview tıklayalım acılan menüden Appliance tabına gelelim ve Firmware bundles tabına tıklayalım.

Add Firmware Bundle butonuna tıklayın. Gelen menüden Browse butonuna basalım ilgili SPP secerek Open tıklayın ardından OK butonuna basın. Oneview içinde bulunan depolama alanına upload işlemine başlatmış olduk.

Logical Enclosure Oluşturulması :

Evet arkadaşlar buraya yapmış oldugumuz ayarların tamamı sedece bir tanımdan öte bir işlem degildi bu adımı tamamladıgınız anda yapmış oldugunuz ayarların tamamı Oneview aracılıgı ile şaseye uygulanır ve artık sizin kullanım amacınıza göre tanımlarınızı yapmanıza olanak saglar.

Oneview – Servers tabına gelelim ve Logical Enclosure tıklayalım.

Create logical enclosure tıklayın

 1. Name bir isim yazalım
 2. Enclosure seçelim
 3. Enclosure group seçelim
 4. upload etmiş oldugumuz Firmware bundle seçiyoruz. Force yapmak isterseniz bu kutucu secmelisiniz.

Force secildiginde bütün module ve sunuculara versiyon kontrolu yapmaksızın mevcut paket içinde bulunan Firmware versiyonu ile güncelleyecektir.

 1. Create butonuna basalım.

Evet arkadaşlar buraya kadar başarılı bir şekilde gelmiş iseniz şasenin %60 kurulumunu tamamlamış oldugunuz. Bu işlem şasede bulunan donanıma göre süresi degişebilir. Bu adımda yapılan işlemler yaptıgımız ayarların ve şasenin firmware upgrade işlemi yapılacaktır.

Bu aşamadan sonra neler yapılacak kısaca anlatayım.

 • Network tanımları oluşturulacak.
 • Şasenin dış dünya ile haberleşmesi için Uplınk tanımları yapılacak.
 • Şaseye yapmış oldugunuz ayarlar uygulancak
 • Profile template oluşturacagız
 • Sunucuya Profile atayacagız.

 

Bir sonraki yazımda bu adımlar yer alacaktır. Ve şasenin kurulumu tamamlanmış olacak.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Saha operasyonları ve teknik çözüm Sistem yönetimi süreçlerinde 10+ yıl tecrübe sahibiyim. Servis seviyesinde sözleşmelere (SLA) uyum, Sistem Yönetimi Level1 ve Level 2 seviyelerinde görev aldım ürün/hizmet tedariki ve çözüm üretme süreçlerinde hem saha, hem ekip liderliği deneyimim bulunuyor. Üst Yönetime raporlama Sunum yaptım. Süreçlere ait prosedürlerin hazırlanması ve uygulanması için çalışmalar yaptım. Gerek hali hazırdaki süreçlere hızlıca uyum sağlamak, gerekse önceki tecrübelerim ile katma değer üretme arzusu ve azmindeyim. Bir aile babası olarak, sağlıklı iletişim kurmanın ve empatinin önemine inanan biriyim

Yorum Yap