İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Object Storage Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Object Storage Nedir?

featured

Object Storage kavramı 90’lı yıllardan beri var olan bir çözüm teknolojisidir ; ama bizler adını yeni duyuyoruz. Block ve File storagelara göre ise yeni bir kavram olarak değerlendirilmektedir  tabi ki.

Object Storage kavramını açıklamadan önce Block ve File storage kavramlarından ve object storage’ın  bunlardan farkından bahsetmek istiyorum.

Block storage(Blok Depolama) adı üzerinde verileri bloklar şeklinde saklar , veriyi hiyerarşik bir düzende ve ağaç yapısına benzer dizinlerde tutar.Bu ağaç yapısı kullanıcı ve veri miktarı arttıkça daha karmaşık dizinler haline dönüşür.SAN yapılar tarafından kullanılır.SAN yapılar Fiber Channel,ISCSI,SCSI protokolleri ile bağlanır.Block Storage volume yapısına sahip olduğundan işletim sistemleri ve veri tabanı kullanımı  için uygundur.

File Storage(Dosya Depolama) ise NAS yapılardır.Yani dosya paylaşımı için kullanılır.NFS ve CIFS (SMB) protokollerini kullanır.Veri yine blocklar halinde saklanır. Dosyalarınızı / verilerinizi adlandırır, klasörlere yerleştirirsiniz. Bu şekilde dosyalar, dizinler ve bir hiyerarşi halinde düzenlenir. Her dosya ayrıca dosya adı, oluşturulduğu tarih ve en son değiştirildiği tarih gibi kendisiyle ilişkili sınırlı bir meta veri kümesine sahiptir.

Object Storage , en kısa tanım ile  verilerin kendisini metadata etiketleri ile  birlikte saklayabilmesidir.Veriler  Object Storage’da  diğer storage teknojilerinden farklı olarak veri bloklara bölünmez , bir bütün halinde saklanır.Yani veri ve metadata bilgileri  birlikte saklanır.

Metadata nedir açıklamak gerekirse,  sakladığınız veri ile ilgili özet bilgilerdir.Örnek vermek gerekirse bir fotoğraf ile ilgili aşağıdaki bilgilerdir.

  • Hangi kamera modeli ile çekildiği
  • Oluşturulma/Değiştirilme  tarihi
  • Konum bilgisi
  • Resimdeki Objeler
  • Fotografın Özellikleri
  • Kamera ayarları (Flash ,shutter vs) gibi

Block Storage ile object storage’ı  karşılaştırmamak gerekir. Çünkü farklı ihtiyaçlara çözüm sunmaktadırlar.

Object Storage ile File Storage  arasındaki temel bazı farklar bulunmaktadır.

Performans

File Storage daha küçük dosyalar için uygundur. 3K,4K, 1MB,2MB  gibi . Blocklar halinde dosya transferi yapılır.

Object Storage ise daha büyük veriler için uygundur.HTTP port üzerinden ve Steaming(kesintisiz) çalışır. I/O  ile ilgilenmez yani.

Coğrafi

File Storage  genellikle LAN’da kullanılabilir. .RAID yapısı ile veri korumasını sağlar .Sistem büyüdükçe RAID yapıları bir çok darbağoza sebep olur. Object Storage ise dağıtık ve genişleyebilir mimaride çalışır hem LAN hem de WAN için uygundur.Veri korumasını object storage’lar replikasyon ve erasure coding  teknolojisi ile sağlamaktadır.Verinin birden fazla kopyası farklı node’lar üzerinde durmaktadır.(RAIN mimarisi).Erasure Coding konusuna girmeyeceğim ama kısaca Nutanix , VMware ve Rubrik gibi hyper-coveraged çözüm sunan firmalar raid yerine erasure coding teknolojisini  kullanmaktadırlar.

Ölçeklenebilirlik

File Storage scale-out büyüyebiliyor.Dosya sayısı arttıkça yönetim zorluğu  ve bazı kısıtlamalara maruz kalabiliyorsunuz. Object Storage da  sınırsız olarak Scale-out  olarak büyüyebiliyor ,bir sınırlama olmadan  petabyte seviyelerine çıkabiliyor.

Analitik

File Storage sadece sistemsel metadata bilgilerini saklayabiliyor.(Boyut,değişiklik tarihi ,isim  vb)

Object Storage da ise veri ile ilgili istediğiniz tüm metadataları tutabiliyorsunuz.

Bir örnek vermek gerekirse milyonlarca röntgen filminin olduğu bir klasörden röntgen filminin türü ,hastanın yaşı,cinsiyeti vb bilgilere önünde ilişkisel bir veritabanı olmadan  ve bu ilişkiyi kuracak bir uygulama olmadan  object storage üzerinden bir api ile ulaşabilirsiniz.Eğer object storage değil de file storage olsa idi hem bir veritabanına hem de uygulamaya ihtiyacımız vardı.

Özet olarak ;

Object Storage özellikle verinin çok sık değişmediği arşiv ,imajlar,multimedya dosyaları için bir storage çözümüdür.LAN ve WAN mimari kullanımı için uygundur.Maliyet olarak da file storage’a göre daha avantajlıdır.

Ayrıca block ve file storage’lara göre dayanıklılık seviyesi yaklaşık 100 kat fazladır.

Cloudian ve AWS S3 object storage olarak ilk akla gelen ürünlerden bazılarıdır.

Cloudian ürünü ile ilgili Exclusive Network’den bilgi  alabilirsiniz.Cloudian hem appliance çözümü hem de software olarak istediğiniz şekilde kurulumu  gerçekleştirebilir.Ayrıca Veeam’in de son versiyonu olan V10’da duyurdugu ransomware korumasını cloudian ile gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten de object storage’in ne oldugu ile ilgili kısa bir video izleyebilirsiniz.

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Daha çok detay var ama okunabilir olması gerekiyor 😊

 

Saygılarımla

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kırşehir doğumluyum.Erciyes Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum .2012 Yılında Avea (Türk Telekom) da iş hayatıma başladım.Yaklaşık 3 yıl Voice ve IP telephony alanında çalıştıktan sonra sistem tarafına yatay geçiş yaptım 😀 Ardından Pro-line,Adeo ve bir kamu kurumda sanallaştırma,server,storage ve backup sorumlusu olarak çeşitli görevlerde çalıştım.Şimdilerde ise dünyanın çeşitli ülkelerinde distribütörlük yapan bir firmanın Türkiye ofisinde Datacenter ürünlerine satış öncesi ve satış sonrası destek veriyorum.Benim gelişmem de emeği olan kısaca ufkumu açan bir abimin dediği gibi "Bilgi paylaştıkça büyür".Bu platformdaki amacım sizlere yeni nesil teknolojilerle ilgili bilgi paylaşımında bulunmak.

Yorum Yap