in

Uzaktan Tıp Uygulamalarında İTÜ ve HAVELSAN İş Birliği

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve HAVELSAN, uzaktan eğitim ve uzaktan tıp uygulamaları konusunda iş birliğine imza attı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ile HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay tarafından imzalanan anlaşma doğrultusunda, İTÜ bünyesinde HAVELSAN Diyalog ile ilk uzaktan eğitimin yüksek lisans derslerinde başlatılması kararlaştırıldı.

Sistem sayesinde yükseköğretim ve orta öğretim kurumlarında ders verme, tez savunma, araştırma toplantıları yapma ve sınav gibi birçok farklı eğitim, ülkemizdeki sunucular üzerinden güvenli bir şekilde uzaktan gerçekleştirilebilecek.

Sınav güvenliğine yönelik yazılım geliştirilecek

İş birliği kapsamında, HAVELSAN ve İTÜ tarafından ortak yapılacak çalışmalar sonucunda istemci bilgisayarlarında sağlanacak. Bunun yanı sıra sınava giren kişilerin gerçek zamanlı olarak uzaktan izlenmesini ve çevrimiçi sınav güvenliğini büyük oranda sağlayan bir yazılım da geliştirilecek.

Hasta ve yaşlılar için uzaktan izleme ve yerinden bakım

HAVELSAN ile İTÜ arasında Ar-Ge projelerine yönelik ortak çalışılması amacıyla imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında, uzaktan tıp uygulamaları da hayata geçirilecek. Randevu, muayene, teşhis, ilaç/reçete gibi sistemler ile entegre olan görüntülü görüşme ve etkileşim platformu oluşturularak, hastalarla sesli veya görüntülü bir şekilde ya da mesajlaşma yoluyla iletişim sağlanacak. Belirli aralıklarla doktorun istediği verilerin cihazlar ile medikal IOT cihazları arasında entegrasyon aracılığıyla ya da manuel hasta girişleri ile sisteme girişi sağlanacak. Anormal bir durum ile karşılaşıldığında sağlık personeline bildirim yapılabilecek.

“Kısa zamanda kullanacağız”

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, iş birliği anlaşması ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Salgın dönemi online uygulamaların yaygınlaşacağını ve hayatımızın bir parçası haline geleceğini gösterdi. HAVELSAN ile iş birliğimiz, uzaktan eğitim sistemleri ile tıp uygulamalarını ve

çözümlerle kullanıcıların hizmetine sunmaktır. İş birliklerinin ürüne kısa zamanda kavuştuğunu göreceğiz.”

“Yerli ve milli teknolojilere katkımız sürecek”

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise İTÜ ile dönemin ihtiyaçları doğrultusunda çok önemli bir anlaşmaya imza attıklarını belirterek, “Yerli ve milli yazılım çözümleri ile sadece savunma sektöründe değil, her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemize hizmet yolunda yerli ve milli teknolojilere katkımızı sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yazıyı Paunlayabilirsiniz.

Ekleyen Bilişim Editörü

Bilişim platformu editörü :))

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Arasında 12 İTÜ’lü

ManageEngine – AdSelfService Plus’da İlke Yapılandırmaları