in ,

BayıldımBayıldım

Yeni Nesil Video Depolama Çözümü: COLDSTORE

Bildiğimiz üzere günümüzde birçok ( ) teknolojisi bulunmakta ve bunların hepsi IT verisi dosyalama için geliştirilmiş teknolojilerdir. Konu video olunca dosyalama için üretilen storage’lar yetersiz kalıyor, deduplication, decompression, file quotes gibi birçok storage teknolojisi kullanılamaz hale geliyor. Dünyada ve ülkemizde milyonlarca güvenlik kamerası kullanılıyor ve bunlar NVR (Network Video Recorder) ve server storage’lara kaydediliyor. Haliyle dosya depolama sistemi kullanılıyor ve dolayısıyla video kayıt ve izlemede sıkıntılar, video kayıpları yaşanıyor. Beraberinde sık sık hard disk arızaları, çokça enerji tüketimi, uzun süreli video kayıtlarında çok sayıda harddisk ve storage kullanılması gerekiyor ve bu nedenle hem maliyet artıyor hem de kabin ve oda ihtiyaçları gibi daha fazla alana ihtiyaç duyuluyor. Veracity firması günümüz teknolojisi olan IT verisi dosyalama sisteminin, video kaydı için icat edilmediği fikrinden yola çıkarak video storage alanında çığır açan bir teknoloji sunuyor.

Veracity kullandığı dosya sistemi ve RAID sistemlere yeni bir yaklaşım olan “L.A.I.D” sistemiyle farklılık yaratıyor. COLDSTORE almanız için 3 nedeni şöyle özetleyebiliriz:

F.S Dosya sistemi

Günümüz teknolojilerinde kullanılan FAT dosya sistemi 1977’de icat edildi. 1993 yılında NTFS dosya sistemi olarak isim değiştirdi ve yeni özellikler kazandı. Ancak, bu iki dosya sistemi de IT verisi için dizayn edildiğinden video depolamada birçok avantajını kaybeder hale geldi ve hatta dezavantajlar oluşturmaya başladı. Veracity, kullandığı storage ünitelerinde kendi patentli dosya sistemi olan S.F.S’i geliştirdi.

S.F.S dosya sistemi video verisinin doğrusal olması ve zamanla ölçülebilmesi özelliklerinden yola çıkarak icat edilmiş bir dosya sistemi. Aşağıdaki videoda NTFS ve S.F.S karşılaştırmalarını görebilirsiniz. S.F.S dosya sistemi harddiski bir taş plak gibi dış çeperinden başlayarak içe doğru doğrusal bir şekilde yazarak ilerliyor. Bu sayede:

* HDD’lerin ancak test ortamlarında ulaşabildiği hız limitlerine gerçek hayatta ulaşıyor. Veracity S.F.S ile şu an 3.5 inç hard disklere 900 mbps yazma hızına ulaşabiliyor.

* Tek bir veri bloğu harddisk’in %0,73’üne kadar büyütülebiliyor. S.F.S dosya sisteminde 11 Gb’a kadar çıkan blok boyutu diğer sistemlerde 64 kb ile sınırlı kalabiliyor.

* Doğrusal yazmanın bir avantajı olarak yazılan hard disk standby moduna geçebiliyor ve enerji harcamıyor.

* Yazma kafası tarafından yaratılan titreşim neredeyse sıfıra iniyor.

* Yüksek boyutlu HDD’leri rahatlıkla kullanabiliyor. Şu an 16 TB HDD’ler kullanan Veracity COLDSTORE Seagate’in bu yıl sonunda piyasaya sunmayı planladığı 20 TB’lık HDD’leri de destekliyor.

 

RAID sistemlere yeni bir yaklaşım “L.A.I.D”

Kullandıkları dosya sisteminin avantajlarını yine patentli teknolojileri olan L.A.I.D ile birleştiren Veracity, hem güvenlik hem de disk arızalarını azaltması ile fark yaratıyor.

Mirrored writing with overlapping pairs “Tekli atlayarak çiftli yazma” teknolojisi sayesinde RAID sistemlere göre %60’a varan daha az kapasite kaybı oluyor. RAID sistemler en fazla iki disk arızasına karşı dayanıklılık gösterirken LAID sistemde 3 disk kalana kadar sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. RAID sistemlerde karşılaşılabilen çoklu disk arızası durumunda tüm verinin kaybı ve sistemin durması gibi sorunlar, LAID sistemlerde hiçbir zaman yaşanmıyor.

Bir örnek vermek gerekirse; 8 disk kapasiteli RAID kayıt yapan storage ile 8 disk kapasiteli LAID kayıt yapan COLDSTORE’un farklarına ve üstünlüklerine bakalım:

  • Günümüz storage’ları en fazla 10-TeraBayt’lık diskleri desteklerken COLDSTORE 16-TeraBayt destekliyor.
  • Sıradan bir storage’da RAID 5 formatında net kapasite 10-TB diskler ile 63-TB, COLDSTORE ile 70-TB’dır.
  • Sıradan bir storage’da RAID 6 formatında net kapasite 10-TB diskler ile 53-TB, COLDSTORE ile 70-TB’dır.
  • Sıradan bir storage’da RAID 5 formatında birden fazla, RAID 6 formatında ikiden fazla disk arızalandığında tüm veriler kaybolduğu gibi sistem durur, COLDSTORE sistemde üç disk kalana kadar çalışabilir ve sistem durmaz.
  • Sıradan bir storage’da arızalı diskin yerine yeni bir disk taktığınızda sisteme dahil olması günler hatta bir hafta sürebilir, COLDSTORE’da yeni harddisk bir saniyede sisteme dahil olur.
  • Sıradan bir storage arızalandığında içindeki diskleri başka bir storage’a taktığınızda disklerdeki verilere ulaşmazsınız, COLDSTORE’da ulaşırsınız.

 

Az Enerji Tüketimi

LAID ve S.F.S teknolojilerini üzerinde barındıran COLDSTORE Surveillance storage ürünü, rakiplerine göre 20 kat daha az disk arızası yaşarken enerji tüketimi de rakiplerinden %90 daha azdır. 720 TB kapasiteli COLDSTORE COLLOSSUS modeli sadece 80w enerji tüketiyor. Bu sayede hem UPS yatırımı maliyetleri düşerken hem de kullanıcıların enerji tüketimleri de %90 seviyesinde azalıyor. Veracity COLDSTORE ürünleri yeşil data center’lar için daha cazip geliyor.

Video storage alanında ku

llandıkları teknolojiler sayesinde rakiplerinden bir hayli avantajlı performans gösteren Veracity ürünlerinin adlarını, ilerleyen zamanlarda daha sık duyacağız. Daha detaylı bilgi için Türkiye distribütörü Odak Güvenlik ve İletişim Sistemleri ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Ahmet İPEK

Genel Müdür

ODAK Güvenlik ve İletişim Sistemleri

http://www.odakguvenlik.com/iletisim

Yazıyı Paunlayabilirsiniz.

Ekleyen Bilişim Editörü

Bilişim platformu editörü :))

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Türkiye’de Fiber Altyapı 400 Bin Kilometreye Ulaştı

Bakan Yardımcısı Sayan: Türkiye, Yerli ve Milli Teknolojileriyle Tarih Yazıyor